BAKIMLI ELLER

Adet söktürücü bitkisel ürünler ve gıdalar

Adet söktürücü bitkisel ürünler ve gıdalar

 

Normalde herhangi bir rahatsızlığınız yoksa kadınlar her ay belli zamanlarda olan adet kanamaları bazı zamanlarda olması gereken zamanlardan daha gecikebilmektedir. Gecikme olduğu zamanlarda kadınlar fiziksel ve ruhsal olarak problemler yaşayabilirler.

Fiziksel olarak yaşanan problemler; sivilcelenme, kasıklarda oluşan ağrı, vücudun şişmesi, göğüslerde şişkinlik gibidir. Ruhsal olarak da sıkıntı, sinirlilik hali, agresiflik olarak başgösterebilir. Tabi cinsel ilişkiye giren kadınlarda acaba hamile miyim ? stresi de cabası.

Bunun gibi rastlanan durumlarda adetin normal periyoduna dönmesi için doğum kontrol hapları kullanabileceğiniz gibi bunu doğal yollardan yapmanız da mümkündür.

İşte size birkaç öneri :

Zerdeçal : Zerdeçal adet dönemlerinde hormonal denge düzenlemede etkilidir. Antispazmik özelliği sayesinde adet kanının düzenli akışını sağlar ve kasıklardaki ağrının da önüne geçer. Ne şekilde kullanacağız derseniz ; Bir bardak sütün içine yarım kaşık zerdeçal ve bir kaşık bal ekleyip karıştırınız ve günde 2-3 defa içiniz.

Maydanoz : Maydanoz adet söktürücü özelliği olan bir bitkidir. Adet dönemlerinde gerekli olduğu taktirde suyunun içilmesi suretiyle kullanılır. Suyu iyice kaynatıp içine maydanozu atın. Yarım saat kadar beklettikten sonra maydanoz suyunu içebilirsiniz.

Rezene tohumu : Rezene tohumu adetin başlaması için uyarıcı etki yapar. Adetin düzene girmesini ve adet zamanında oluşan spazmların daha az şiddette olmasını sağlar.Kullanımı için bir bardak suyun içine iki üç kaşık rezene tohumu atın. Sekiz on saat beklettikten sonra süzüp suyu içebilirsiniz.

Aloe vera : Aloe vera diğer faydalarının yanısıra adet döneminde hormonların arttırılmasına da yardımcı olur. Aloe vera yaprağını kesip içindeki jel kıvamını bir kaşık bala karıştırıpn sabahları yiyin.

 

ADET SÖKTÜREN BESİNLER :

Sebze ve meyve grubunda da adet söktürmeye yardımcı olan gıdalar da mevcuttur. İlk akla gelen nardır. Ayrıca kereviz de kadının regl dönemini rahat ve daha az sancılı geçirmesine yardımcı olur.

Yukarıda da belirtildiği gibi adet dönemindeki düzensizlikler , sancılar ve stresinizin yok olmasını sağlamak için hemen ilaç kullanımı yerine doğal yollarla uygulanabilecek yöntemler sayesinde de istediğinizi elde etmiş olursunuz. Unutmayın ki doğal gıda ve bitkilerdeki şifa en etkili ve zararsız olanıdır.

Bir önceki yazımız olan Diş Etini Korumak İçin Günde 1 Fincan Kahve! başlıklı makalemizde ağız sağlığı, diş sağlığı ve kahvenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı