BAKIMLI ELLER

Ayva Kavurma Tarifi

Ayva Kavurma Tarifi

Kış hazırlığı döneminde yapılan bir Kürt yemeği…

Tenekelere basılıp istendiğinde hem sofraya getirilir hem de yemeklerin içine konur. Komşulara da dağıtılır. Daha çok keçi eti ile yapılır. Ayvalı kavurma için ilkin but ve kol etleri kemikli küçük parçalar halinde hazırlanıyor, yağları çekilip, etleri tuzda ‘akşamdan sabaha’ terbiye ediliyor. Sabah, yıkanmış bir ya da birkaç ayva bütün olarak etlere ekleniyor ve kazan, köz ateşine atılıp ağzı kapatılıyor.

Yemek suyunu çekince ayıklanan yağlar eklenip kavruluyor; suyunu çekip yalnızca yağı kalıncaya dek pişiriliyor.

Koku ve tat vermesi için eklenen ayvalar, yemek pişince çıkartılıyor. Etler küplere basılıyor, üzerine de yağı dökülüp; ağızları hava almayacak şekilde, iyice kapatılıyor. Bundan sonra, kullanılıncaya dek serin bir yerde bekletiliyor.

Bir başka tarife göre ise koyunun kol ve bacak etleri suyu çok az kalıncaya dek haşlanıyor. Bu suyun da bir kısmım alıp kabuklu olarak dilimlenmiş ayvalar, suyunu çekinceye dek pişiriliyor. Et, haşladığı tencereden ayn bir yerde kendi yağında hafifçe kızartılıyor. Tencerede ayva için ayrılandan sonra, kalan suya bolca yağ ekliyor. İnce dilimlenmiş ekmek içine atılıp yağı çekmesi bekleniyor.

İlkin ekmekler servis tabağına alınıyor, soma da etler ve ayva dilimleri.

Bir önceki yazımız olan Bu Baharatlar Vücuttaki Yağları Yakıyor! başlıklı makalemizde beslenme, yağ yakıcı ve yağ yakıcı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı