BAKIMLI ELLER

Bu Baharatlar Vücuttaki Yağları Yakıyor!

Bu Baharatlar Vücuttaki Yağları Yakıyor!

Birçok kişi kilo sorunu, vücutta oluşan yağlar ve bölgesel yağlanmadan şikayetçi durumda. Diyet programları, spor derken bir hayli çaba harcıyoruz. Günlük yaşamımızda belki de yararlarının farkında olmadan tükettiğimiz baharatların bazıları yağ yakımına yardımcı oluyor. Bu baharatlar tüketildiğinde özellikle karın bölgesindeki yağları olmak üzere vücuttaki yağları yakmaya yardımcı oluyor.

Zencefil, tarçın, pul biber, maydanoz, sarımsak, biberiye, zerdeçal, kırmızıbiber, hardal tohumu ve karabiber tüketerek vücuttaki yağları atabilirsiniz.

Zencefil

Mide rahatsızlıklarına iyi gelen ferahlatıcı özelliğiyle de tüketilen zencefil kilo vermeye ve yağ yakmaya da yardımcı oluyor. Zencefil, antioksidan yönünden zengindir. Ayrıca içerdiği kamsaikin maddesinden dolayı metabolizmayı hızlandırır böylece kalori yakılır ve kilo verilir. Tokluk hissi de sağlayan zencefil soğuk algınlığına da birebir. Özellikle kış aylarında zenfeli bal karışımı öksürüğe de iyi geldiği biliniyor.

Tarçın

Yağ depolama hormonu olan insülini engelleyen tarçın iştah da kesiyor. Diyetisyenler özellikle diyet dönemlerinde sütlü tatlıların sütlaçla tüketilmesini öneriyor.

Pul Biber

Acının metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Pul biber içerisinde acı hissini veren kapsaikin maddesini içerir. Pul biberim acısından dolayı metabolizma hızlanır ve kalori yakılır. Ayrıca pul biber vücudun daha fazla yağ yakmasını da sağlar. Uzmanlar yemeklerinize pul biber eklemenizi tavsiye ediyor.

Maydonoz

Kilo alıp vermede, karaciğerin etkisi oldukça önemlidir. Karaciğer yağlı ise metabolizmayı yavaşlatabiliyor ve böylece kilo almanıza neden olabiliyor. Maydonozda içerdiği antioksidanlar sayesinde karaciğer metabolizmasını geliştiriyor, hızlandırıyor. Böylece sağlıklı karaciğer sorunsuz bir şekilde metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı oluyor. Maydonozu yemeklerinizde kullanabilir ve salatalarınıza da ilave edebilirsiniz. Ayrıca gün içerisinde limonlu maydonoz iyi bir atıştırmalık olabilir.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın yağ yakıcı özelliği de vardır. Her gün sarımsak destekli yiyecekler tüketerek hem hastalıklardan korunabilir hem de vücudunuzun yağ yakımına yardımcı olabilirsiniz.

Biberiye

Biberiye, açlık kan şekerini düşürücü etkisiyle kilo alımına engel oluyor. Böylece yağ yakımını da kolaylaştırıyor. Biberiye ile yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Zerdeçal

Pigment, vücut iltihaplarının oluşmasını engeller. Enflamasyonu kontrol altına alarak vücudun, metabolizmayı uyarıcı etkisini uyandırabilir. Hızlanan metabolizma kilo verilmesine ve yağ yakımına yardımcı olur.

Kırmızı Biber

Acının kilo verme yağ yakıcı özelliği biliniyor. Acının kilo verdirme etkisinin yanı sıra iştahı frenleme özelliği de vardır. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı önlem olan acı yağ yakmanıza da yardımcı oluyor. Yemeklerinize ve salatalarınıza kırmızı biber ilave ederek lezzetli hale getirebilirsiniz.

Hardal Tohumu

Hardal tohumunun vücuta birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Metabolizma hızlandırıcı özelliğinin yanı sıra kas güçlendirici özelliği ile kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca hardal tohumu içerdiği melatonin hormonu ile vücuttaki bej yağları yakar, kalori yakımını hızlandırır ve kilo kontrolünü sağlar.

Karabiber

Karabiber, içerdiği pipeline maddesi ile yağ yakımına yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandıran karabiber, yeni yağların oluşmasına ve kilo alınmasına da engel olur. Karabiber ile yemeklerinizi lezzetlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı