BAKIMLI ELLER

Burun estetiği ameliyatları

Burun estetiği ameliyatları

Burun estetiği ameliyatlarıyla birlikte kişideki nefes alış ve verişler, konuşma gibi rahatsızlıklar da ortadan kalkar. Eğer böyle rahatsızlıkları olan bir kişi burun estetiği ameliyatı oluyorsa şayet sonrasında çok rahatlayacaktır. Yani burun estetiği ile birlikte septumdeviasyonu ameliyatı ve ya burun eti ameliyatı da mümkündür. Solunum problemi yaşayan bir hastanın sorun giderilmeden burun estetiği ameliyatı olması sonrasında yaşayacak sorunları da beraberinde getirecektir. Bu nedenle septumdeviasyon problemi ve ya burun eti yaşayan hastaların burun estetiği ameliyat sırasında bu sorunların birlikte çözülmesini talep etmelidirler. Septumun ön kısmı sağlam ancak bükülebilir bir kıkırdaktan oluşurken arka kısmı kemikten oluşur. İdeal koşullarda septumunun orta hatlarda bulunması gerekmektedir. Sağ ve sol burun boşluklarının da eşit miktarda olması gereklidir. Septoplasti ameliyatı hem genel, hem de lokal anestezi ile kişinin tedavisine göre yapılabilir. Septoplasti ile estetik girişiminin birlikte uygulanmasının daha doğru olduğu yönünde görüşler mevcuttur. Bu nedenle lokal anestezi ile bu ameliyatı gerçekleştirmek pratik değildir.

Estetik ameliyat sırasında septumun bulunan aşırı eğik kısımlar tamamen çıkartılır. Eğer septumun çıkartılabilen kısımları düzeltilebilirse tekrar yerlerine yerleştirilir. Daha sonra düzeltilebilen septumlar ameliyat sonrasında her iki burun boşluğunda durabilmesi için tamponlarla özenle tutturulur. Özenle yerleştirilen tamponlar ameliyatlı buruna hiçbir zarar vermemektedir. Bu tamponlar genellikle ameliyatı takip eden ikinci gün alınır. Takılan tamponlardan sonra burun tamamen tıkalı olacak ve ağız yoluyla nefes alınacaktır. Tamponlar burun salgısının artmasına neden olacak ve hem önde  tamponların kenarından, hem de genizden pembe renkli bir akıntı görülecektir. Bu kanama değildir ve ameliyattan sonra giderek azalacak şekilde tamponlar alınana kadar devam edecektir. Tamponlar takıldıktan sonra kişi burnunu çarpmamaya dikkat etmeli ve ameliyat yerine asla elleriyle ellememelidir. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılır. Fazla hareket etmemeli hatta katı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Daha çok sıvı gıdalar tüketilmelidir. Doktor izin verene kadar burun sümkürerek temizlenmemelidir. Aksi halde tamponların kaymasına düşmesine veya yamulmasına neden olunur.  Tamponlar kesinlikle ameliyatı yapan doktor tarafından alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Plastik Cerrahi ile Sağlıklı Yaşam başlıklı makalemizde estetik, plastik cerrahi ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı