BAKIMLI ELLER

Cildi Canlandıran ve Güzelleştiren Yiyecekler

Cildi Canlandıran ve Güzelleştiren Yiyecekler

Bayanlar için cildin canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olması oldukça önemlidir. Cildin daha sağlıklı olması konuda dikkat edilmesi gereken ilk kısım kesinlikle sağlıklı bir yaşamdır. Sağlıklı yaşamın ana başlıklarından biriside beslenmedir. Beslenme ne kadar düzgün olursa cildin daha genç kalması o kadar kolay olacaktır. Dolayısı ile yediğimize içtiğimize dikkat etmek zorundayız. Ayrıca cilde zararlı olabilecek etkenlerden de uzak durmamız gerekir.

Bu konuda cildi en çok tehdit eden etkenlerden birisi UV ışınlarıdır. Cildin kurumasına sebep olduklarından dolayı uzun süre güneş ışığı altında kalmamak gerekmektedir. Fakat cildi çok daha sağlıklı hale getiren ana unsurlardan birisi sağlıklı beslenmedir. Bu konuda oldukça fazla cildi canlandıran yiyecek çeşitleri vardır.

Doğru Vitaminleri Seçmenin Önemi

Gıdalardan ziyade içlerindeki vitaminler gençleşmeyi ve yaşlanmayı durduran maddelerdir. Dolayısı ile alacağımız vitamine göre gıda seçmemiz gerekir. Kısaca gençleşmemiz için vücudumuza beta karoten, lutein, likopen, kuersetin, A vitamini, E vitamini, C vitamini, omega 3, Resveratrol gibi vitaminleri almamız gerekmektedir. Bu sayede çok daha güzel bir şekilde cilt yenilenebilmektedir. Tabi yiyeceğimiz besinler daha büyük önem taşımaktadır.

Cildi Yenileyen Sebze ve Meyveler

Ispanak, havuç, marul, lahana brokoli gibi gıdalar beta karoten alınmasını sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler ise lutein için gereklidir. Domates, karpuz ve kırmızı greyfurt ise likopen için gereklidir. Elma, üzüm, limon, domates, çay gibi birçok gıda ise kuersetin alınmasını sağlar. Karaciğer ve yağ ise A vitamini için gereklidir. Bitkisel yağlar E vitamini, maydanoz ve semizotu ise C vitamini için gereklidir. Üzüm kabuğu ve yer fıstığı ise resveratrol için oldukça iyi bir gıdadır. Bu tarz cildi yenileyen yiyecekler tükettiğiniz sürece çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bu Baharatlar Vücuttaki Yağları Yakıyor! başlıklı makalemizde beslenme, yağ yakıcı ve yağ yakıcı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı