BAKIMLI ELLER

Depresyonun İnsan Üzerindeki Fiziksel Etkileri

Depresyonun İnsan Üzerindeki Fiziksel Etkileri

Uyku Sorunları

Depresyon bir akıl hastalığı olduğunu, ancak vücudunuzun yanı sıra aklınızda etkileyebilir. Uyku sorunları, depresyon belirtisi olabilir. Sorun uykuya dalmakta veya uykuda kalmak depresif kişilerde sık görülür. Ama depresyonu olan bazı insanlar çok fazla uyku uyuyabilirler.

Göğüs ağrısı
Göğüs ağrıları kalp, akciğer, mide, ya da diğer fiziksel sorunların bir belirtisi olabilir ve doktorunuza görününmeniz gerekir..Ama bazen göğüs ağrıları, depresyon belirtisi de olabilir. Depresyon ve kalp hastalığı arasında bir bağlantı da var. Depresyon kalp hastalığı riskini artırabilir. Ayrıca, kalp krizi geçiren insanlar depresif olması muhtemeldir.

Yorgunluk

Eğer günlük işlerinizi yaparken kendinizi yorgun hissediyorsanız – uyku ya da çok dinlenmek bile bu durumu değiştirmiyor ise depresifin  işareti olabilir. Depresyon ve yorgunluk birbirine benzeye bilir. Bir büyük çalışmaya göre, depresyonda olan insanların açıklanamayan yorgunluk geliştirmek için büyük olasılıkla dört katından fazla olan ve yorgunluk insanlar depresyona olma olasılığı neredeyse üç kat. Depresyon ve yorgunluk birlikte her iki durum daha kötü görünüyor yapmak eğilimindedir.

Kas ağrıları ve Eklem Ağrıları

Ağrı ve depresyon yakından bağlantılıdır. Devam eden ağrı ile yaşamak depresyon riskini artırabilir. Iki koşul beyindeki kimyasal haberciler paylaşan çünkü depresyon kendisi ağrıya neden olabilir. Depresif insanlar sürekli ağrı geliştirmek için üç kat olarak muhtemeldir.

Sindirim Sorunları

Beyinlerimiz ve sindirim sistemleri şiddetle biz vurguladı veya endişeli olduğunuzda çoğumuz mide ağrısı ya da bulantı olsun neden olan bağlanır. Depresyon bulantı, hazımsızlık, ishal, kabızlık veya belirtileri neden çok içinizde alabilirsiniz

Baş ağrısı

Depresyonlu kişiler genellikle baş ağrısı olsun. Bir çalışmada majör depresyon olan kişilerin migren ile üç migren olması daha muhtemel kez ve insanlar beş kez depresyona daha yatkın olan olduğunu göstermiştir.

Bazı insanlar iştahını kaybeder. Bazıları yemek yemeden duramazlar. Kişler hayal kırıklığı ya da sefalet yatıştırır. Sonuç kilo kaybı, enerji eksikliği ile kilo alımı veya kaybı ve olabilir. Depresyon bulimia, anoreksiya ya da aşırı yeme gibi yeme bozuklukları ile bağlantılı olmuştur. Kadınlarda depresyon ve anoreksiya veya bulimia arasındaki bağlantı güçlü.

Sırt ağrısı

Devam eden sırt ağrısı depresyona katkıda bulunabilir. Ama depresyon da, sırt ağrısı almanın bir kişinin riskini artırabilir. Depresif insanlar boyun veya sırt ağrısı devre dışı bırakılması, yoğun almak için dört kat daha fazla olabilir.

Ajitasyon ve Huzursuzluk

Tahriş edici ve huzursuzluk problemleri ya da diğer depresyon semptomları uyku ile ilişkili olabilir. Depresyon aynı zamanda sinirlilik ve huzursuzluk katkıda bulunabilir alkol kötüye kullanımı ya da diğer madde kötüye riskini yükseltir. Erkekler depresyonda yaparken sinirli olmaya kadınlara göre daha fazladır.

Cinsel sorunlar

Depresyonda iseniz, seks ilginizi kaybedebilirsiniz. Şiddetli depresyon, özellikle cinsiyet üzerinde etkisi olabilir. Depresif İnsanlar cinsel dürtülerini düşürebilir ve her ikisinde de alkol ve uyuşturucu kullanımı daha fazladır. Bazı reçeteli ilaçlar depresyon tedavisinde cinsel dürtü ve performansını etkileyebilir. Tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız.

Egzersiz

Araştırmalar düzenli egzersiz programı sadece size uygun tutar, ama aynı zamanda, size kendinizi iyi hissettirecek ruh halinizi iyileştirir ve ağrı için duyarlılığını azaltabilir beynindeki kimyasallar bültenleri düşündürmektedir. Tek başına egzersiz depresyonu tedavi olmaz olsa da, uzun vadede onu kolaylığı yardımcı olabilir. Ancak, enerji artırmak yorgunluk hafifletmek olduğunu egzersiz hatırlamaya çalışın ve daha iyi uyku yardımcı – depresif iseniz, egzersiz tutmak için enerji elde etmek zor olabilir.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı