BAKIMLI ELLER

Erkekler Nasıl Diyet Yapmalı?

Erkeklerin diyet yaparken tüketmesi gereken besin ve kalori ihtiyacı kadınlardan farklı olduğu için ortak diyet uygulanması başarılı sonuçlar elde edilememesine neden olacaktır.

Kalori İhtiyacınızı Hesaplayın

Kalori ihtiyacınızı hesaplamanız diyet yaparken tüketmeniz gereken besinler ve porsiyonları hesaplamanızda size yardımcı olacaktır. Kalori ihtiyacınızı hesaplarken kilonuz, boyunuz ve yaşınız gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu işlem için bir uzmandan yardım alabileceğiniz gibi internette yer alan günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayacak programları da kullanabilirsiniz.

Kararlı Olun

Kararlı olmak kadın ya da erkek olun diyetinizi başarı ile sonuçlandırmanızda size yardımcı olan yegane faktördür. Bunun için kendinizi aşırı kısıtlamayın ve diyet psikolojisinden ziyade sağlıklı beslenme düzeni gözüyle bakın. Bu beslenme düzeninizi hayatınızın sonuna kadar başarı ile uygulayabileceğiniz bir beslenme düzeni haline getirin.

Daha Hızlı Kilo Verebileceğinizin Farkında Olun

Erkekler kadınlara göre daha yüksek kas kitlesine sahip olduğu için metabolizma hızları kadınlardan daha yüksektir ve yine günlük yaktıkları kalori de kadınlardan daha fazladır. Böylelikle erkekler diyet yaparken daha hızlı kilo verirler. Böylece hem daha hızlı eski formunuza kavuşabilir hem de daha çok besin tüketebilirsiniz. Bu neden ile kendinizi aşırı kısıtlamadan diyet yapmanızı öneririz.

Düzenli Egzersiz Şart

Kas kitlesi kaybetmeden kilo vermek, hacim kazanarak kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız egzersiz şarttır. Başta ağırlık egzersizleri olmak üzere diğer egzersizleri diyet esnasında yapmanız kilo verme sürecinizin seyrini olumlu etkileyecektir. Haftalık en az 3 kez ağırlık, en az 2 kez kardiyo egzersiz yapmanız yağ kütlenizin azalmasına ve kas kütlenizin hacimlenmesinde size yardımcı olacaktır.

Arkadaş Ortamınıza Kendinizi Kaptırmayın

Erkeklerin en çok diyet bozma sebepleri arkadaş grupları ile birlikte gerçekleştirdikleri etkinlik sonrası birlikte tükettikleri içecek ve yiyeceklerdir. Arkadaşlarınız ile birlikte dışarı çıktığınızda diyetinize uyacak sağlıklı besinler ile beslenmeniz diyetinizi istikrarla sürdürme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Atıştırmalıkların Gücünü Keşfedin

Evde maç izlerken ya da dışarıda arkadaşlarınız ile takılırken yanınıza alacağınız sağlıklı atıştırmalıklar günü kurtarmanızı sağlayabilir. Örneğin az yağlı ya da yağsız patlamış mısır, muz, elma, humus ve taze sebzeler sizi hem tok tutacak hem de diyet bozmadan günü kurtarmanızda size yardımcı olacaktır.

Alkollü İçecekleri Sınırlandırın

Erkekler kadınlara oranla çok daha fazla alkol tüketmektedir. Alkoller oldukça fazla kalori içeren ve fark etmeden kilo almanıza neden olan içeceklerdir. Diyet yaparken alkol kullanımınızı sınırlandırmanız kile verme sürecinizi olumlu yönde etkileyecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Herbalife Nasıl Zayıflatır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı