BAKIMLI ELLER

Gebelik zehirlenmesi

Gebelik zehirlenmesi

Anne adayında tansiyon seviyesinin 140/90 mmHg ve üzerinde olması ve bununla birlikte idrarda protein kaçağı olması durumu, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) olarak adlandırılmaktadır. Nüfusun genelinin % 6 ila %8’inde çoğunlukla karşılaşılmakta olan gebelik zehirlenmesi, anne adayında beyin kanamasına ve beyinde hasarı oluşumuna, akciğer ödemine, böbrek, kalp ve karaciğer yetmezliğine neden olabilmekte, ölümlü sonuçlara dahi sebebiyet verebilmektedir. Erken doğum ile ilişkili problemler, anne karnındaki bebeğin gelişimindeki gerilik ve ölüm gibi durumlar, bebek üzerinde gebelik zehirlenmesinin yol açtığı problemler arasında yer almaktadır.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Düşük seviyeli preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) durumunda anne adayına yatakta dinlenmesi tavsiyesinde bulunulmaktadır. Risk düzeyi düşük hastaları ise ayakta kontrollü olarak izlemek mümkün olabiliyor. Gebeliğin 37. haftasını aşmış olan durumlarda rahim ağzı doğuma müsait hale geldiğinde, anne adayında dikkate değer neticelerle karşılaşıldığında ve bebeğin vaziyetinde kötüleşme gözlemlenmesi halinde doğum gerçekleştirilmektedir. Gebeliğin 34. haftasından evvelki dönemde olan hastalar açısından ise, şiddetli, yüksek ve kontrol edilemeyen tansiyon mevcut olması halinde, eklampsi (preeklampsi ve nöbet), karaciğer fonksiyonlarında ve böbrek fonksiyonlarında bozulma gerçekleşmiş ise, karın ağrısı, inatçı baş ağrısı ve görme semptomları var ise, aynı şekilde doğumun gerçekleştirilmesine karar verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Etini Korumak İçin Günde 1 Fincan Kahve! başlıklı makalemizde ağız sağlığı, diş sağlığı ve kahvenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı