BAKIMLI ELLER

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter


Ah…bu bulantı hissi! Her şey buna sebep oluyor gibidir, özellikle de sabahki kokular, kahvaltı manzarası, hatta yemek düşüncesi bile. Merak edebilirsiniz: Eğer hamilelik böyle bir şey olacaksa, buna kimin ihtiyacı var? Ve neden bu kadar heyecan verici bir yaşamsal olaya bu sabit bulantı eşlik etmek zorunda? Ters giden bir şey mi var?

Bazen kusmanın eşlik ettiği bulantı hamileliğin erken döneminin yaygın bir semptomudur. Hamile kadınların yarısından fazlası bunu yaşayabilir. Bulantı, genellikle hamileliğinizin normal olduğunun da göstergesidir.

Bu duruma “sabah bulantısı” denir çünkü bu çoğu kez semptomların en kötü olduğu zamandır. Ancak, hamile olduğunuzda günün her saatinde bulantı hissedip kusabilirsiniz. Bu semptomlara, gelişmekte olan plasentanın oluşturduğu ve hamileliğin sürmesine yardımcı olan hamilelik hormonu HCG’nin neden olduğuna inanılmaktadır. Fakat düşük kan şekeri, artan mide asidi, stres ve yorgunluk gibi diğer faktörler de katkıda bulunabilir.

Hamilelikte bulantıya ne iyi gelir

Önleme, sabah bulantılarıyla başa çıkmanın en iyi yoludur. Başucunuzda bazı sade bisküvi -krakerler veya hatta bir parça çikolata bulundurun ve uyandığınız an, ayağa kalkmadan önce kan şekerinizi yükseltmek için bir şeyler yiyin. Günde üç büyük öğün yemek yerine midenizin boş kalmasını önlemek ve kan şekeri seviyesini kararlı tutmak için beş veya altı öğün az miktarda yemek yiyin. Diyetinizin gelişmekte olan bebeğinizin gereksinimlerini karşılamak üzere, yeterli miktarda protein et, balık, yumurta, peynir) ve kompleks karbonhidratlar (meyveler, sebzeler, tahıllar) içerdiğinden emin olun.

Bazı uzmanlar bulantıyı önlemek için 75 – 100 milligram B6 vitamini katkısı almayı önermektedirler. Baharatlı veya yağlı besinlerden uzak durun, aşırı sıcaklamadan ve terlemeden kaçının ve yeterli miktarda dinlenin.

Mide Bulantısına Çözüm

Bulantı hissettiğiniz zaman şunları deneyin:

-Kendinizi gevşetin. Yavaş nefes alıp verin-burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin-veya görsel düşünmeyi deneyerek hoş bir şeye odaklanın.
-Bulantıya neden olan besinleri ve diğer maddeleri (tütün dumanı gibi) görmekten, koklamaktan ve tatmaktan kaçının.
-Buz parçaları emin veya çiğneyin, bir zencefilli bisküvi yiyin veya yeni kesilmiş bir limon emin.
-Eğer dişlerini fırçalamak kusmanıza neden oluyorsa, bunun yerine bir gargara deneyin. Ağzınızı temiz tutmak için bunu sık sık kullanın.
-Midenizdeki asidi nötralize etmek için bir bardak süt içmeyi deneyin.
-Boğazınıza soğuk bir bez veya buz paketi uygulamayı deneyin.
-Bulantı için doğal bir çare olan zencefili deneyin. Bunu sebzelerin veya diğer besinlerin üzerine rendeleyin.
-Papatya veya zencefil çayı için.
-Sıvı alımınızı koruyun. Katıları ve sıvıları aynı yemekte karıştırmamak yardımcı olabilir.
-Başparmaklarınızla kafatasınızın tabanındaki, boynunuzun arkasındaki, ve kulaklarınızın hemen içinde bulunan kemiklere basınç ; veya bu alanlara buz uygulayın.

Gebelikte bulantı ne zaman biter

İyi haber pek çok kadın için sabah bulantılarının hamileliğin dördüncü ayı itibarıyla, hormon seviyeleri biraz azalmaya başladığında, bitmesidir. Eğer bulantı ve kusma semptomlarınız devam ederse (her gün bir veya ikiden fazla gerçekleşen), yeme veya içmenize tamamen engel oluyorsa veya ilk üç ayınızdan sonra da devam ediyorsa doktorunuza söyleyin. Hiperemezis gravidarum denen ve oral veya intravenöz ilaç tedavisi gerektiren daha ciddi bir probleminiz olabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Etini Korumak İçin Günde 1 Fincan Kahve! başlıklı makalemizde ağız sağlığı, diş sağlığı ve kahvenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı