BAKIMLI ELLER

İşte unutkanlığı yenmenin formülü

İşte unutkanlığı yenmenin formülü

Beden Aklıyla Zayıfla kitabını çıkardıktan sonra dikkatleri üzerine toplayan Obezite Doktoru Dr. Fevzi Özgönül, Havucun unutkanlığa karşı kullanımının yaygın olduğunu ve son yıllarda erken bunama, alzheimer, kap krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşı kullanılmaya başlandığını belirtti.Dr. Fevzi Özgönül, bahar sebzelerinin faydaları hakkında şunları kaydetti; “Taze sarımsak, mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmaktadır.”

Beden Aklıyla Zayıfla kitabını çıkardıktan sonra dikkatleri üst kısmına toplayan Obezite Doktoru Dr. Fevzi Özgönül, Havucun unutkanlığa karşın kullanımının yaygın meydana geldiğini ve son zamanlarda erken bunama, alzheimer, kap krizi, kronik baş ağrılarında, deri ve akciğer kanserine karşın kullanılmaya başlandığını ifade etti .Dr. Fevzi Özgönül, bahar sebzelerinin yararları ile ilgili şunları kaydetti; “Taze sarımsak, mevsimsel salgın hastalıklarda koruyucu , tansiyon ve kolesterol düşürücü, kan sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak kullanılmaktadır.”

Özgönül, karaciğer arkadaşı olarak malum enginarın, içerdiği vitamin, mineral yoğunluğu ve anti toksin özelliği ile pekçok hastalıkta gıda takviyesi olarak kullanıldığını da ifade etti . Özgönül, “Enginar aynı zamanda mide ve sindirim sistemi dezenfektanı olarak da bilinmektedir. Bunun dışarısında kalp hastalıklarında, romatizma ve gut da, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında yararlıdır . Enginar yemeği yaparken yalnızca zemin kısmı değil, yapraklarının da pişirilip dip bölümünün sıyrılarak galip gelmesi öneri edilir .” ifadelerini kullandı.Demir deposu olarak malum ıspanağın A, B, C ve E vitaminlerinden, magnezyum, fosfor, iyot mineralleri ve protein tarafından zengin bir sebze meydana geldiğini dile getiren Özgönül, “Bu sebeple vücudun direncini arttırır, bilhassa bahar aylarında nükseden hastalıklara karşın vücudu korur. Kemik ve dişleri de güçlendirir. Diş çürümelerine karşın koruyucudur. Bütün bu faydalarının yakınında ıspanak gut hastalarına, eklem iltihabı olanlara, böbrek taşı şikayeti olanlara öneri edilmez.” halinde sohbet etti .

Taze fasulyenin bilhassa mevsiminde haftada 2 kez , tüketilmesinin önerildiğini anımsadan Özgönül, şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Kalorisi düşük, yağ açısından fakir bir sebze olsa da bol lifli yapısı nedeni ile başka gıdaların sindirimine yardımcı meydana geldiği ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağladığı için ayrıca kötü kolesterolün bağırsaktan emilimini engellediği için faydalı bir yiyecektir. Biberiyede bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, mide ülserinde, hazımsızlık ve sindirim sisteminin yavaş çalıştığı kabızlık gibi vaziyetlerde , migren tipi baş ağrılarında faydalı olabilmektedir . Üstelik biberiye yağı adele ve eklem ağrılarını hafifletmekte kullanılabilir.”

Bir önceki yazımız olan En Etkili Zayıflama Reçeteleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı