BAKIMLI ELLER

İzometrik egzersiz hareketleri

İzometrik egzersiz hareketleri

 

Günümüzde pek çok farklı egzersiz hareketi bulunurken, hem bay hem de bayanların, amacına göre seçimleri göz önüne geliyor. Bunların arasında bulunan izometrik egzersiz hareketleri son zamanların tercih edilenlerinden olurken, bu hareketleri şu şekilde gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Her ne kadar genel olarak güreş ve jimnastik sporu ile uğraşanların tercihi olsa da, durağan kas grubunu çalıştırmak için hem bay hem de bayanların tercihlerinden olabilir. Genel olarak şu hareketler tercih edilirken, patlayıcı kuvvet kullanılarak gelişim sağlamakta olan bir tekniktir denilebilir.

Plank hareketi

                Aslında bu hareket, biraz şınav çekme hareketine benziyor. Yere uzanarak, dirsek ve bileklerin yere temas etmesini sağlayarak, 2 ile 3 dakika arasında beklenmelidir. Bu şekilde yüksek bir gerilme karın kaslarında kendini gösterecektir. Karın kasları yanma hissi ortaya çıktığında bırakılabilir.

Stance hareketi

Yine izometrik egzersiz hareketleri arasında olan stance, tercih edilenlerden birisidir. Sırtınızı bir duvara yaslayarak, bu harekete başlayabilirsiniz. Yani ekstradan bir düzen oluşturmanıza gerek kalmadan, bu egzersizleri evlerinizde tamamlayabilirsiniz. Daha sonra ise, altınızda sandalye varmış gibi, sırtınız duvara yaslı şekilde oturuş pozisyonu gerçekleştirilir. Kaslarda oldukça yüksek bir gerilim sağlarken, birkaç set şeklinde uygulanmalıdır.

Kaslarda yanma hissi oluştuğunda, aslında kasların gelişiyor olması ön plana çıkacaktır. Fakat bazı durumlarda yanlış hareketlerde yanma ve ağrıya sebep olabilir. Ciddi ve beklenmeyen durumlarda, bir doktor kontrolüne gitmeniz sizler için faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yazın Nasıl Spor Yapılmalı ? başlıklı makalemizde spor ve yazın spor yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı