BAKIMLI ELLER

Meme kanseri

Meme kanseri

Günümüz kadınlarının en büyük kabuslarından biridir meme kanseri. Kadınlarda görülen ölüm sebepleri arasında ilk sırayı alan meme kanseri her 7-8 kadından birinde görülüyor. Oluşması önlenemeyen bu kanser türü için yapılması gereken en önemli şeyse düzenli aralıklarla kontrole gitmek. Çünkü birçok kanser türü gibi meme kanserinde de erken teşhis hayat kurtarıyor. Özellikle 40 yaş altı kadınlarda görülme oranı son yıllarda iyice artan meme kanserinin başlıca nedenleriyse şöyle sıralanıyor. Yediğimiz zararlı yiyecekler, sigara, alkol kullanımı, erken adet görme, geç menopoza girme, geç doğum yapmak ve genetik faktörler yani yakın akrabalardan herhangi birinin meme kanseri geçirmesi.
Meme kanserinde en önemli ve en sık görülen belirti kitledir. Daha az görülen belirtilerse kızarıklık, ağrı, ciltte yara, çukurluk ve şekil bozukluklarıdır. Kan tetkikleriyle belirlenemeyen meme kanserinin teşhis yolları elle muayene ve mamografidir

Bir önceki yazımız olan Diş Etini Korumak İçin Günde 1 Fincan Kahve! başlıklı makalemizde ağız sağlığı, diş sağlığı ve kahvenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı