BAKIMLI ELLER

Mide sağlığı için bitkisel karışımlar

Mide sağlığı için bitkisel karışımlar

Mide ağrıları çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşum gösterir. Mide sağlığının korunması için öncelikle mide problemlerinin giderilmesi ile mümkün olur. Vücudun en hassas organlarından biri olan mide sağlığının korunması için öncelikle beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekiyor. Çok fazla yemek yeme, lokmaları az çiğnemek, çok sıcak besin tüketimi, acı veya baharatlı yemek gibi olumsuz alışkanlıklar midenin zamanla yorulmasına ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmasını sağlayacaktır. Öncelikle beslenme alışkanlıkları dengeleyip, sonrasında bitkisel şifalı çaylarla midenizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Yarım tatlı kaşığı iyice kıyılmış civanperçemini, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suda haşlayalım. Bir dakika demledikten sonra suyunu süzelim. Çayımızı gün içinde taze demlenmiş olarak 2 bardak içebiliriz. Aynısafa bitkisinden yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek yaprağı 1 su bardağı kaynar suda demleyelim. Gün boyunca 2 su bardağı taze demlenmiş olarak içebiliriz. Mide rahatsızlıklarını düzenlemek için bitkilerin ve sebzelerin faydası olmaktadır. Aynı şekilde demlenen mayıs papatyası, ada çayı, kekik ve ısırgan otu da mide sağlığını olumlu destekleyecek bitkiler arasındadır. Aynı şekilde taze olarak demleyip gün içinde tüketilmesi önerilmektedir.

Bitkiler kadar sebzeleri de mide rahatsızlıklarına iyi gelecektir. Mide ağrısı nedeniyle sindirim bozukluğu da yaşanabilir. Kabızlığı da tetikleyen mide rahatsızlıklarının çözümü de lifli gıdaları tüketmektedir. Lifli besinler bir çok mide rahatsızlıklarına çözüm getirecektir. Hazımsızlık yaşayanlar için özellikle hazır gıdalar ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Mide sağlığınızı öncelikle düzenli ve dengeli beslenmeyle sağlayabilirsiniz. Sonrasında midenizi rahatlatacak bitki çayları ve sebzelerle midenizde oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almış olacaksınız

Bir önceki yazımız olan Diş Etini Korumak İçin Günde 1 Fincan Kahve! başlıklı makalemizde ağız sağlığı, diş sağlığı ve kahvenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı