BAKIMLI ELLER

Öfkeyi kontrol etmenin yolları

Öfkeyi kontrol etmenin yolları

 

Öfkeli (sinirli )insanlar için 5 sakinleşme tavsiyesi

Aşırı sinirli ve kolay öfkelenen insanlar hayatlarının her alanında ciddi sorunlar yaşarlar. Bu sorunların başlıcaları;

  • Aile  fertlerini (eş,çocuklar,anne,baba) ve arkadaşları kırmak /küstürmek.
  • İş arkadaşları ve yöneticilerle sorunlar yaşamak .
  • Trafikte ve kalabalık sosyal ortamlarda kavga etmek ve devamında adli sorunlar yaşamak.

Olarak sıralanabilir… Öfkeli bir insan çevresine verdiği zararın çok daha fazlasını kendisine verir.Ruh sağlığı ve beden sağlığı ,öfke ve strese bağlı olarak ciddi zarara uğrar.Kalp hastalıkları,yüksek tansiyon,bağışıklık sisteminin zayıflaması,depresyon,yalnızlık öfkeye bağlı yaşanan sorunların yalnızca bir kaçıdır.

Peki ,öfkeyi kontrol etmek mümkün mü? En sinirli olduğumuz anlarda dahi kendimizi kaybetmemek için neler yapmalıyız?

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, yaşam tarzında ve yaşama bakış açısında yapacağımız bazı ufak değişiklikler ile öfke kontrolü yapmak mümkün!

‘’Çok sinirlenince gözüm dönüyor,kendimi kaybediyorum’’ ,’’Aşırı öfkeli olduğumda herkesi kırıp üzüyorum,sonra pişman oluyorum.’’ ‘’Öfkemi nasıl kontrol edebilirim?’’ gibi şikayetleriniz varise, bu yazı size iyi gelebilir.

İşte öfke kontrol etme ve sakinleşme yolları!

Uyku sürenizi ve uyku kalitenizi artırın

Çabuk sinirlenen,hemen parlayan insanların katıldığı bilimsel bir çalışmada, yeteri kadar uyumamanın veya sağlıksız uykunun öfke ile direkt bağlantısı olduğu kanıtlanmıştır. Çoğu insan günde 7-8 saat uyuduğu halde sinirli olabilirler. Bu noktada ele alınması gereken uyku kalitesidir. Derin uyumamak, apne,yatak odasının ve yatağın kaliteli bir uyku için elverişsiz olması, bazı sağlık sorunları kaliteli uyku uyumayı engeller.

Yeterince uyumayan veya derin uykuya geçemeyen insanlar gün içerisinde daha agresif, daha negatif ve daha saldırgandır.Uyku kaynaklı bir öfke kontrolü sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız,uzman bir hekimin desteği ile uyku laboratuvarında uyku testleri yaptırmanız yararlı olabilir. Yatmadan önce hafif şarkılar ya da radyo dinleyerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Diyafram nefesi alın

Öfkeli ve kavgaya hazır bir insanın kasları gerginleşir,kalp atım hızı artar,sık nefes alır. Sık alınan nefes akciğer kaynaklıdır. Özellikle en kızgın olduğunuz anlarda akciğer nefesi yerine diyafram nefesi almayı deneyin.Burnunuzdan aldığınız nefes karın boşluğunuzu şişirsin ve yavaşça o nefesi bırakın.Arka arkaya alıp vereceğiniz 10-15 diyafram nefesi bile sinirlerinizin yatışmasına yardım edecektir.

Düzenli egzersiz yapın

Kapalı, oksijeni az spor salonlarından bahsetmiyorum… Akşam saatlerinde eşofmanınızı giyip 20-30 dakika yürüyüş yapın.Bu süre içerisinde kendinizle baş başa kalın… İnsanın kendini dinlemesi sakinleşmenin en önemli gerekliliklerinden birisidir.

Eğer tek başınıza yürümek size göre değilse aile bireyleri veya arkadaşlarınızı ikna edin.Öfke kontrolü konusunda onların desteğini işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Düzenli yürüyüş ,tansiyon ve strese de iyi geleceği için size ekstra bir rahatlama sağlayacaktır.

Öfke listenizi yapın ve alternatif çözümleri bu listeye not alın

Sakin bir anınızda sizi en çok nelerin öfkelendirdiğini,deyim yerinde ise ‘’deliye döndürdüğünü’’ bir kağıda not alın. Aklınıza gelen her öfke tetikleyicisini yazmayı unutmayın… Sonrasında bu kağıdı karşınıza alıp her öfke nedeniniz için bir alternatif yol bulmaya çalışın. Örneğin en çok trafikte öfkeleniyor ve diğer sürücülerle tartışma yaşıyorsanız, alternatif yol olarak, önünüze kıran aracın sürücüsü ile göz göze gelmemeyi  onun seviyesine inmemeyi bir hedef olarak belirleyebilirsiniz.

Şekerinizi ölçtürün

Aniden hiddetlenip çevresindekileri kıran insanların önemli bir kısmı diyabet(şeker hastasıdır). Tanımlayamadığınız öfke krizleri yaşıyorsanız veya eşiniz,çocuklarınız son zamanlarda aşırı sinirli olduğunuzdan şikayet ediyor ise bir hekim tavsiyesi ile kan şekerinizi ölçtürün.

Tahlil sonucunuza göre hekiminizin uygulayacağı tedavi, öfkenizin yatışmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Hayat kısa…Çevrenizdeki insanları kırarak,kendinizi yeyip bitirerek yaşamı kendinize zehir etmeyin…Öfkenizi kontrol altına almaya çalışın ve huzurlu yaşamaya gayret edin.

Kaynak: https://www.sozsepetim.com/

Bir önceki yazımız olan Çocuk Yogası Nasıl Yapılır ? Çocuk Yogası Hakkında Tüm Bilinmeyenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı