BAKIMLI ELLER

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

Panik atak ve panik bozukluk terimleri sık sık aynı anlamda kullanılsa da farklı tanımlamalara sahiptir. Panik atak belirtilerin anlık olarak ortaya çıkması ile oluşur. Nöbetler halinde devam edebilir. Bu durumun sürekli tekrarlaması ve bir sağlık problemi haline gelmesine panik bozukluk denir.

 

Panik Atak Nedir?

Panik atak bütün anksiyete bozukluklarında, duygudurum bozukluklarında, madde kullanımına bağlı ruhsal bozukluklarda ve kalp damar hastalıklarında ortaya çıkabilir. Peki panik atak nedir? Panik atak herhangi bir tehlike söz konusu olmadan yoğun bir korku ve sıkıntı duygusunun çarpıntı, terleme, titreme, göğüs ağrısı, karın ağrısı gibi belirleniş 13 belirtinin en az 4’ü ile birlikte ortaya çıkmasıdır. Panik atak herhangi bir zaman diliminde aniden ortaya çıkabilir. Çok hızlı seyirlidir. Belirtiler 10 dakika içerisinde doruğa ulaşır.

 

Panik atak hastalığı farklı türlerde ortaya çıkabilmektedir. Herhangi bir tehlike söz konusu olmadan, yani sebepsiz bir şekilde aniden ortaya çıkan “beklenmedik panik atak”dır. Ataklar sürekli belirli tetikleyicilere bağlı (köpekle karşılaşma, yılan gibi) olarak karşılaşılan durumun hemen ardından ortaya çıkıyorsa “duruma bağlı panik atak”dır. Son olarak atakların çoğunlukla bir tetikleyiciye bağlı olarak bazen de sebepsiz olarak ortaya çıkmasına “durumsal eğilim gösteren panik atak” denir.

 

Panik atak toplumda %1.5-2 oranında görülür. Hastaların büyük kısmını kadınlar oluşturmaktadır. Tespit edilen hastaların %75-80’i kadındır. Yapılan çalışmalara göre kişilerin eğitim, etnik ve sosyal düzeyi hastalığın görülmesini etkilemezken boşanma ve ayrılıkların hastalığı arttırdığı görülmüştür. Panik atak uzun süreli bir hastalıktır. Ataklar sırasında ortaya çıkan belirtilere bağlı olarak acil servislere başvurular sıklaşmaktadır. Buna bağlı olarak da hastalar duygusal ve ekonomik yönden daha fazla yıpranır, sosyal ilişkiler bozulur, iş veya eğitim hayatı aksayabilir.

 

Panik Atak Hastalığının Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Panik atak gibi birçok psikolojik problemin hangi sebeplerden kaynaklandığı veya bu durumun beyindeki hangi değişiklikten dolayı ortaya çıktığı henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Beyindeki bazı nörokimyasal değişiklik ve bu durumlara eşlik eden psikopatolojik durumların panik atağa sebep olduğu düşünülmektedir. Olayın psikolojik temelleri hakkında ortaya atılan teorilerde “korkudan korkma” ve içsel bir koşullanma olduğu düşünülmektedir. Yani panik atak hastaları dış dünyadaki uyarılardan çok kendi iç dünyalarındaki atak geçirme korkusu ön plana çıkmaktadır.

 

Panik atak krizler halinde seyreden bir hastalıktır. Bu krizler belirli dış uyaranlara bağlı ortaya çıkabileceği gibi genellikle hiçbir sebep yoktur. Panik atak başlangıcı Amerikan Psikiyatri Birliği  tarafından belirlenen 13 belirtiden en az 4’ü 10 dakika içerisinde hızla artarak zirveye ulaşmasıyla olur. Atak geçiren kişi içinde bulunduğu korku durumunu “yoğun” olarak tanımlar. Kişiler kontrolü kaybedeceğini, kalp krizi geçireceğini, öleceğini veya delireceğini düşünür. Kriz geçirdikleri bölgeden kaçmak istediklerini dile getirirler. Bu duygu yoğunluğu genellikle yarım saat içerisinde azalarak kaybolur.

Bir önceki yazımız olan Panik Atak Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı