BAKIMLI ELLER

Ramazanda Diş Bakımı!

Ramazanda Diş Bakımı!

Ramazan ayında oruç tutulduğundan dolayı uzun saatler boyunca yemek yememek, aç kalmak gibi nedenlerden dolayı nefesimiz, ağızımız kokabilir. Ayrıca gün içerisinde diş fırçalanmadığından dolayı dişlerde zamanla sararma, aşınma oluşabilir. 30 günlük Ramazan ayının sonrasında ağzımızda birçok yeni diş çürüğü olabilir. Bu yüzden önceden önlem almak iyi bir fikir olabilir.

Bu yüzden öncelikle Ramazan ayından önce mutlaka diş doktorlarına gidip yapılması gereken diş temizliği ve dolguları sağlıklı bir şekilde yaptırılmalıdır.

Ramazan ayınca diş ve ağız bakımı için bir diğer önemli nokta ise diş fırçalanmasının düzenli ve özenli bir şekilde devam etmesidir. İftardan ve Sahurdan sonra mutlaka dişler fırçalanmalıdır ayrıca diş aralarında kalmış olan gıdaları temizlemek amacıyla diş ipi mutlaka kullanılmalıdır. Böylece diş aralarında kalan yemek artıkları gün içerisinde pis bir kokuya dönüşmeyecektir ve dişlerinize zarar vermeyecektir.

Sahurdan iftara kadar olan zaman oldukça önemli ve tehlikelidir. Bu zaman diliminde bir şeyler yiyip içilmediğinden dolayı tükürük akışı azalır ve dolayısıyla tükürüğün dişleri yıkama özelliği de azalır. Sahurdan sonra dişler iyice temizlenmediğinde dişlerin iftara kadar çürüme riski artar.

Özellikle sahurda asitli içecekler tüketilmemelidir. Dişlerde kalan asit oruçken tükürük salgılarının yavaş çalışmasından ve dişlerin temizliğinin yavaşlamasından dolayı dişlere zarar verebilir.

Tüm önlemlerin yanı sıra diş ve ağız bakımında en önemli unsur günlük ağız bakımıdır. Her zaman olduğu gibi Ramazan ayında da günlük ağız bakımı yapmak oldukça önemlidir.

Günlük Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Günde en az 2 kez yemeklerden sonra ortalama 3 dakika kadar dişler fırçalanmalıdır ve günde 1 kere dişlerin arasında kalan yemek artıklarına karşı mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Ağız gargarası, ağız bakım suyu kullanımı da diş ve dişeti bakımını kesinlikle destekler. Ayrıca 6 ayda bir mutlaka diş doktoruna gidip diş kontrolüne gidilmelidir.

Unutmayın, sağlıklı dişler ve güzel gülüşler herkesin hakkıdır.

Bir önceki yazımız olan Migren Ağrılarına Kalıcı Çözüm! başlıklı makalemizde ağrı, migren ve migren tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı