BAKIMLI ELLER

Ramazan’da Diyet Nasıl Yapılır?

Ramazan’da Diyet Nasıl Yapılır?

Ramazan’da diyet yapmak normale göre biraz daha zorlu olabilmektedir. Çünkü yemek düzenimiz bozulmaktadır. Gün içerisinde sadece 2 öğün yiyebilecek olmamız metabolizmamızı bozabilmektedir. Hatta bulunduğumuz bir diyetin etkisini tamamen ortadan kaldırabilir. Bu sebepten dolayı ramazan ayında beslenmemize çok dikkat etmemiz gerekir. Bu yüzdende diyetlerdeki besinleri doğru seçmemiz gerekir.

Ramazan’da Neler Yemeli, Neler Yenmemeli?

  • Ramazan deyince akla pide gelir. Fakat diyetinizde pidenin olmaması gerekir. Eğer illaki pide yemek istiyorsanız bir avuç içi büyüklüğünü geçmemelidir. Çünkü Ramazan pidesi sizi tok tutmaz ve kan şekerini yükseltir. Bu yüzden sahurda özellikle kepekli tahıl ekmeği tüketmeyi tercih ediniz.
  • İftarda daha hafif yemekler tercih edilmelidir. Özellikle ızgara ve haşlamalar çok daha iyi olacaktır. Bu sayede hem açlığınız gidecek hem de çok fazla kalori almamış olacaksınız.
  • Tatlı tüketmeniz gerektiğinde pasta ve baklava gibi şerbetli tatlılar yerine meyve tüketmeniz iyi olacaktır.
  • Hem iftarda hem de sahurda beyaz undan yapılmış ekmek, pilav ya da makarna yememeniz büyük önem taşımaktadır. Beyaz un diyetin düşmanı olarak bilinmektedir.
  • Yemek yedikten sonra yarım saat kadar yürüyüş yapmanız metabolizmanızın tekrar çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca iftar yaptıktan sonra gece boyunca su içmeye özen göstermelisiniz.
  • Ramazan boyunca diyetinize devam etmek adına diyetisyeninize başvurmanızda önemlidir. Çünkü her kişinin diyeti farklıdır. Dolayısı ile Ramazan ayı için diyetisyeniniz size yeni bir diyet listesi oluşturabilir. Sizin de bu diyet listesine uygun şekilde beslenmeniz gerekir.
  • Son olarak ise kalp, tansiyon, şeker ve böbrek hastalarının doktordan onay almadan oruç tutmamaları gerekir. Bu hastalıkların beslenmeyle olan ilgisi çok fazladır. Dolayısı ile oruç tutarak bünyeye zarar vermeleri mümkündür. Bu konuda sağduyulu olmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Verdiren Doğal Zayıflama Yolları Nelerdir? başlıklı makalemizde diyet, doğal zayıflamak ve hızlı kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı