BAKIMLI ELLER

RDW nedir

RDW nedir

RDW nedir

Eritrositler biconcave diskoid formun kırmızı korpusları olup, karşılık gelen renkte kan boyamadır. Kanın temelini oluştururlar ve dokulara ve organlara oksijen verirler. Sağlıklı insanlarda hacim, renk ve şekil bakımından farklılık göstermezler. Kırmızı kan hücrelerinin doğru çalışması, çaplarına değil, hacmine bağlıdır.

Ortalaması MCV ile gösterilir. Sağlıklı insanlarda bu değer önemsiz sınırlarda dalgalanabilir. Tıpta, bu aralığa, eritrositlerin heterojenliği veya hacme göre dağılımın genişliği denir. Genellikle kırmızı hücreler bir kişinin yaşı ile birlikte azalır, dolayısıyla aralarında bir fark vardır.

Ek olarak, anemi veya malign tümörler olabilir. Kırmızı kan hücrelerinin kandaki görünümü, hacimce farklı, anizositoz olarak adlandırılır. Değişiklikleri ayarlamak için

Analiz hangi durumlarda yapılır?

RDW’deki kan, hasta rutin olarak veya çeşitli patolojilerin tanısı için ve genel olarak cerrahi müdahaleler için genel bir analiz verdiğinde incelenir. Anemi şüphesi varsa, bu göstergeye kan bağışında bulunabilir.

Bu muayene esas olarak farklı anemi tiplerinin ayırıcı tanısı için ve aynı zamanda tedaviyi izlemede kullanılmaktadır.

Analizin açıklaması?

RDW normu yetişkinler için yaştan bağımsız olarak% 11.5-14.5, altı aylıktan küçük çocuklar için% 14.9-18.7, altı aylıktan büyük çocuklar için% 11.6-14.8’dir. Değer, normdan daha düşük veya daha yüksekse, hastalıklara muayene edilmeli ve tedavi edilmeli.

Çocuklarda ve erişkinlerde, RDW anemi (demir eksikliği, hemolitik, megaloblastik), B12 vitamini eksikliği ve folat, karaciğer hastalığıdır.

Normal değerlerin altında RDW seviyesi, çeşitli türlerde anemi gelişimini gösterebilir.

Analizin kodunu çözerken, MCV değerleri dikkate alınır. Bu, farklı tipte mikrositik anemilerin teşhisinde yardımcı olur. RDW normal ve MCV düşürüldüğünde, bu tür hastalıklar hakkında konuşabilir:

.kan transfüzyonu;
.talasemi;
.kanama;
.travma sonrası splenektomi;
.malign tümörler ve kemoterapinin seyri.

Eğer MCV düşürüldüğünde RDW yükselirse, bu durum beta-talasemi, demir eksikliği ve eritrosit fragmantasyonunu gösterebilir. Artmış MCV ve normal RDW ile, karaciğer hastalığı ile ilgili olabilir.

Her iki göstergenin yüksek bir değeri varsa, B12 vitamini eksikliği, hemolitik anemi, soğuk aglütinasyon olasılığı vardır. Ayrıca, kemoterapinin geçişi sırasında böyle bir sonuç gözlemlenir.

Bir önceki yazımız olan Çin Takvimi ile Çocuğunuzun Cinsiyetini Hesapla başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı