BAKIMLI ELLER

Sabah Erken Kalkabilmek İçin 10 İpucu

Sabah Erken Kalkabilmek İçin 10 İpucu

Çoğu kişinin gece uyumadan önce düşündüğü “sabah nasıl erken kalkarım?” sorusuna bakimlieller.com olarak çözüm bulduk! Gece ne kadar erken uyusanız da bir türlü sabah uyanmakta başarılı olamayanlar önerilerimizi ve araştırmalarımızı dikkate alarak bu problemi ortadan kaldırabilir. Böylece sabah daha enerjik ve dinç olabilirsiniz.

Peki sabah erken uyanmak için ne yapmalıyız?

1 – Erken yatın: Öncelikle yeterli ve düzenli bir uyku gerekiyor. Yeterli uyuyabilmek için geceleri erken yatmakta önemlidir. Geceleri erken yatarsanız, uykunuzu alırsınız ve sabah da rahatça uyanırsınız. Gece geç saate kadar uyanık kalırsanız ertesi gün daha enerjik daha faydalı ve daha dinç olamayabilirsiniz. Erken saatte yatmak, ertesi gün hem erkenden daha kolayca uyanmanızı hem de daha dinç ve enerjik olmanızı sağlayacaktır.

2 – Uyku saatlerinizde düzenli olun: Düzenli beslenmek, düzenli bakım gibi düzenli uykuda önemli bir etkendir. Uyku saatlerinizi ve uyku miktarınızı düzene sokun. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatlerde yatıp aynı saatte kalkmaya çalışın. Böylece vücudunuz düzenli bir uyku programına alışır. Bunu alışkanlık haline getirirseniz sabahları erken kalkmakta zorlanmazsınız.

3 – Yatmadan önce yemek yemeyin: Akşam yemeğinizi geç saatlerinde yemek, gecenin ilerleyen saatlerinde atıştırmak uykunuzu etkiler. Uyku insan vücudunuzun dinlenmesi, onarım ve yeniden şarj olması için gereklidir. Yediğiniz atıştırmalık uykuya dalmanızı zorlaştırır. Ayrıca gece boyunca mideniz dolu olmasından dolayı rahatsız olabilirsiniz. Midenizdeki doluluk hem uykuya dalmanızı zorlaştırdığından hem de uyku sırasında verdiği rahatsızlıktan dolayı sabah yorgun uyanmanızı sağlayabilir. Bu yüzden akşam yemeğini çok geç saatlerde yemeyin ve akşam saatlerinde atıştırdığınız yiyecekler hafif ve az olsun.

4 – Kafein tüketimini azaltın: Kafein vücut ve uyku için önemli etkenlerden biridir. Bu yüzden öğleden sonra kafeinli içecek tüketimini azaltmaya çalışın. Akşam saatlerinde kafeinli içecekleri az tüketirseniz gece daha kolay uyuyabilir böylece daha rahat da uyanabilirsiniz. Bu ilk başlarda size zor gelebilir, fakat bu kafein isteğine karşı çıkmanız gerekir.

5 – Erken kalkmak için iyi bir nedeniniz olsun: Sabahları erken kalkmak ilk başlarda sizin için zor olabilir. Bunun için kendinize iyi bir sebep bulun. Erken kalktığınızda güzel bir sabah yürüyüşü, güzel bir kahvaltı, güzel bir kahve gibi şeylerle kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

6 – Erken kalkmayı mücadeleye dönüştürün: Erken kalkmayı mücadeleye dönüştürün, sabah namazına kalkın, sabah sporu, güzel bir kahvaltı veya randevularınız için kalkın ve ardından tekrar yatmamaya çalışın. Bu alışkanlığınızdan asla vazgeçmeyin.

7 – Spor yapın: Spor hayatımızda alışkanlık haline getirmemiz gereken önemli bir etkendir. Spor hem erken yatmak için hem de erken kalkmak için de eğlenceli bir nedendir.. Çünkü öğleden sonra ya da akşam saatlerinde yapılan spordan sonra yorulmuş vücudunuzu erken yatıp iyice dinlenmesini sağlarken, sabah spor yapmayı amaçlayacak erkenden kalkmaya da iyi bir yardımcı olabilir. Sabahları egzersiz yapmak da kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar.

8 – İşlerinizi akşam halledin: Üşendiğinizden dolayı akşam yapmayıp sabah uyandığınızda yapmanız gereken ütü yapmak, çanta hazırlamak, evi toplamak gibi işlerinizi akşamdan halledin. Sabah canınız kalan işleri yapmak istemezse erken kalkmak için zorlanabilirsiniz.

9 – Alarmınızı uzanamayacağınız bir yere koyun: Erken kalkmada en önemli yöntemlerden biri de alarm kurmaktır. Saatinizi akşamdan kurun ve odanın diğer tarafına, yatağınızın ilerisine yerleştirin. Böylece sabah alarm çalınca yataktan kalkıp alarmı kapatırsınız ve uykunuz daha çabuk açılır.

10 – Yatağa sakin olarak gidin: Gece yatmadan önce sinirli veya bir konu hakkında düşünceliyseniz uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle yatmadan önce gergin veya düşünceliyseniz sıcak bir papatya çayı içip gevşedikten sonra yatmaya gidin. Böylece daha rahat uyuyabilir ve sabah da erkenden kalkabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı