BAKIMLI ELLER

Şalgam suyu tarifi

Şalgam suyu tarifi

salgam-tarifi (1)

Arkadaşlar 3 hafta önce hazırladığım şalgam suyunun nasıl yapıldığını size anlatmaya çalışacağım. Şalgam suyu yapması basit ama siyah havuç bulması oldukça zor.  Pazarda birkaç yerde anca bulabiliyorsunuz. Fazla bilinen bir şey olmadığı için alıcısı da az oluyor haliyle. Şunu da unutmayalım bende yeni öğrendim nisan ayından sonra siyah havuç bulmak neredeyse imkansız. Mevsimi genelde kış aylarında. Onun için ilk bahara girmeden ihtiyacınız kadar yaparak depolamanızı tavsite ederim.  Üstteki fotoğrafta 10 litre su bidonuna denemiştim. Alttaki resimde ise 20 litre turşu bidonuna daha rahat yaptım.

siyah-havuc-salgam

Gelelim tarife internette çok çeşitli tarifler var. Ama deneyerek ve Adana’lı bir arkadaşıma sorarak en güzel tadı bu tarifte yakaladım diyebilirim.

Malzemeler:

2 kg siyah havuç

1 su bardağı kalın tuz

1 su b ardağı bulgur

bulguru sarmak için 1 tülbent

bir mikktar limon tuzu

Önce havuçlarımızı güzelce yıkıyoruz.  Saplarını kesiyoruz ve kesinlikle soymuyoruz. Soyduğumuz zaman havuçlar kısa sürede bozularak yumuşayacak ve şalgamı bozacaktır.  Havuçları inceliğine göre 2 ye veya 4 dikine uzun şekilde kesiyoruz.  20 kg lık bir bidona yaklaşık 15 litre su içine atıyoruz. Tülbent ile bağladığımız 1 bardak bulguruda içine atıyoruz. Bulgur konma nedeni şalgamın mayalanması içindir. Nohut koyanlarda varmış ama ben bildiğimden şaşmayayım diyorum. 1 su bardağı tuzumuzu da ilave ederek bir karıştırıp kapağını sıkıca kapatıyoruz.  Üzerini bir çarşaf ile sararak karanlık ve serin bir yerde kalmasını sağlıyoruz.

salgam-suyu-tarifi

Şalgam suyu  olma süresi 3 hafta kadardır.  Arada kontrol ettiğinizde bidonunuzun gerildiğini hava yaptığını göreceksiniz. Olmaya yakın zamanda üzerinde beyaz hindistan cevizi kıvamında tortu oluşmaya başlar. Ben en erken açtığım 3 hafta. Kışın hava soğuk olduğu için fermantasyon süresi en az 3 hafta kadar sürdü. Ama mart ayında yaptığım daha kısa sürede oldu.  Şalgamınız olduktan sonra içinden havuçları kesinlikle çıkartmalısınız. Aksi halde yumuşayarak tadını bozacaktır. Daha sonradan ben içine acı biber turşusunun suyunu ilave ediyorum ve çok güzel bir tat elde ettim  tavsiye ederim.

salgam-tarifi (2)

 

Bir önceki yazımız olan Bu Baharatlar Vücuttaki Yağları Yakıyor! başlıklı makalemizde beslenme, yağ yakıcı ve yağ yakıcı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı