BAKIMLI ELLER

Sertlesmiş topuklar ve güneşten kızaran cilt için tavsiyeler

Sertlesmiş topuklar ve güneşten kızaran cilt için tavsiyeler

Topuklardaki sertleşmeler de kadınların bir diğer sorunudur.Yaz kış her onbeş günde bir ayak bakımı yaptırıyorsanız . her banyo çıkışında ponza taşıyla kalınlaşmış olan derileri alıp yeniliyorsanız , topuklarınızda topuk törpüsü ile giderilemeyecek kalınlıkta tabakalar asla olmaz.

Topuklardaki çatlakları ve kalınlığı gideren ayak kremlerini günde en az üç defa kalınlaşmış bölgeye uygulayarak, bir kaç gün içinde yumuşacık topuklara sahip olabilirsiniz. İçeriğinde ölü tabakayı derinden çözen ve yumuşatarak atan bitki özleri vardır. Parafin de topuklarınızda istediğiniz yumuşaklığı sağlayacaktır.

Yalınayak kumda yürümek sert yüzeylere sürtünme yaptığından, çok düz ayakkabı giyerek ağırlığı topuğa vererek topuğun kalınlaşmasını sağlarız.

Kesinlikle çok sert olmuş topuklarda metal rende ile veya jilet ile kesme işlemi uygulamayın. Deri buna tepki vererek yok ettiğiniz tabakayı daha da kalınlaştıracaktır.

Deriyi kazıyarak aynı zamanda mikrop kapma ve enfeksiyon riskini de arttırırsınız.

En doğru işlem sıcak suyun içinde iyice yumuşamış ayaklardan, topuk törpüsü yardımıyla kalın tabakayı yavaş yavaş çıkaarmak ve bol yumuşatıcı sürerek üzerine çorap giymektir. Bu ilmen iki günde bir tekrar edilerek kalınlaşmış olan topuktaki deri yok edilmiş olur.

gunes-yanigi-tedavisi

Deriniz güneşten dolayı su toplayacak derecede kızardı ise ılık su ile duş iyi gelecektir. Ama bütün gün duş altında olamayacağınıza göre bolca su için. Yanık deri üzerinde güneş kremi artıkları olmasın. Yıkanırken sakın sabun kullanmayın. Yumuşak bir lifle PH nötr bir duş jeli ile hafif hafif nazikçe akıtın. Hassas ciltler için üretilmiş mist spreyle tüm vücudunuzun nemlenmesini sağlayın. Deriniz nemlendikçe acınız azalacaktır.

Deriniz nemlendikçe kaybettiği suyu kazandığından derideki şişlik azalacaktır. Derinize doku onarıcı tarzda bir krem uygulayın. Kocakarı ilaçları olarak söylenen yoğurt sür, salça sür gibi işlere sakın kalkışmayın.

Durum vahimse mutlaka bir konunun uzmanına danışın.

Bir önceki yazımız olan Diş Etini Korumak İçin Günde 1 Fincan Kahve! başlıklı makalemizde ağız sağlığı, diş sağlığı ve kahvenin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı