BAKIMLI ELLER

Vücut Çatlakları Tedavisi

Vücut Çatlakları Tedavisi

 

Deri altında bulunan kas ve yağların deriden daha hızlı büyüyüp genişlemesiyle vücut çatlakları oluşmaktadır. Bu çatlaklara genetik olarak bakılsa da oluşumun sebepleri vardır. Deri altındaki dokunun gerilmesi ile bozulan kolajen değişiklikleri ile dengesi bozularak çatlaklar deri yüzeyine çıkmaktadır. Cilt dokusunda oluşan hassasiyet ve incelmeler ile çatlaklar deride oluşarak beyaz bir görüntüye sahip olurlar. Hormon bozuklukları ile oluşan ani kilo alıp verme durumları da çatlak oluşuma sebep vermektedir.

Vücutta çatlak oluşumunun önlenmesi için kilo kontrolü sağlanması kilo değişimlerinin aşırı boyutta olmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Cildin ihtiyacı olan nemi sağlamakta önemlidir. Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi olan yiyecekler yenerek ve masaj kürleri uygulanarak çatlak oluşumunun önüne geçilebilir. Hormon tedavileri uygulanmaması da Çatlak tedavisi sürecine girmemek için önemli bir noktadır.

Çatlak Çeşitleri

Vücuttaki çatlak izleri 2 çeşittir. Bunlar kırmızı ve beyaz çatlaklardır. Kırmızı çatlaklar yeni oluşmuş olanlardır. Beyaz çatlaklar ise en az 1 yıl veya daha fazla süredir olan çatlaklardır. Çatlak tedavisi yapılırken kırmızı çatlakların yeni oluşması sebebiyle daha kolay ve hızlı cevap alınmaktadır.

Çatlaklar deri tabakasında oluşan ince yırtık şeklindedir. Bunlar ilk oluştuklarında kırmızı ya da mor bir renk halindedir. Zaman içerisinde beyaz gümüş rengi gibi bir renk almaktadır. Tedavi için ne kadar koyu renkte ve yeni bir çatlak ise o kadar olumlu sonuç alınmaktadır. Bu aşamasında cilt henüz canlılığını yitirmemiş durumdadır.

Lazer ile Çatlak Tedavisi

Her türlü cilt probleminde uygulama alanı bulan lazer ile çatlak tedavisi yapılması da mümkündür. Lazer atışlarıyla ışınlar cildin kolajen üretimini artırarak tekrar denge sağlamasında etkili olur. Ayrıca lazer ışınları ile cilt yenilemesi canlandırılması sağlanır. Lazer ile tedavi yönteminin uygulama alanı bulduğu Dr. Buket Yıldırım kliniğinde ilk seans itibariyle koyu olan çatlaklarda olumlu sonuç alınabilmektedir.

Çatlak türüne ve rengine göre tedavide sonuç alınması 1 ay kadar süre veya daha fazla bir süre ile olabilmektedir. 4 ile 6 seans arasında uygulama alanı bulan lazer ile çatlak tedavisinde ilk seans itibariyle çatlak görünümünde azalmalar görülmektedir. Tabi ki çatlak oluşumunun ilk aşamalarında yapılan tedavide daha hızlı sonuç alındığı bir gerçektir.

Bir önceki yazımız olan Kırışıklıklar, Yara, Çürükler ve Enfeksiyonlar için.. başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt kırışıklığı için bakım ve kırışıklık için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı