BAKIMLI ELLER

Yaz Sivilcelerini Engelleyin

Yaz Sivilcelerini Engelleyin

Özellikle yaz aylarında artan sivilceler mi sahipsiniz? Yazın sıcaklar ve güneş ile birlikte cildinize bir şeyler mi oluyor? Yazın sivilcesiz ve aknesiz bir cilt için dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta bulunuyor. Biraz özen ve bakım sayesinde yaz sivilcelerinden kurtulabilirsiniz.

Havuz sonrası bakım

Havuzun içerisinde ki bazı maddeler cildi aşırı derecede kurutur. Havuza girmeden önce ve havuzdan çıktıktan sonra cildinizi güneşe karşı koruyabilecek yoğun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Cildinizin yağlı olduğunu düşünerek nemlendirici sürmekten kaçınıyor olabilirsiniz. Yanılıyorsunuz yağlı ciltlerinde neme ihtiyacı vardır.

Güneşe dikkat

Güneş belli bir noktadan sonra alerji tarzında sivilcelenmeler yapabilir. Koruyucu sürmüş olsanız dahi güneşe maruz kalmaktan kaçının. Unutmayın her ne kadar gölgede oturuyor olsanız bile zararlı güneş ışınlarına maruz kalırsınız. Güneşten korunarak sivilcelerin çoğalıp artmasını engelleyebilirsiniz.

Su bazlı makyaj

Uzmanlar yaz aylarında cildinize makyaj yapmanızı tavsiye etmiyorlar. Sıcak yaz günlerinde teninize uyguladığınız fondöten sivilcelere neden oluyor olabilir. Mümkün olduğunca cildinize bir şey sürmemeye özen gösterin ama illa bir kapatıcı veya fondöten kullanmanız gerekirse su bazlı kozmetik ürünleri tercih edin. Bir süre rimel ve ruj kullanarak sivilcelerinizin kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Krem değil losyon

Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz güneş koruyucunuzun krem kıvamında değilde losyon kıvamında olmasına özen gösterin. Krem kıvamında ki ürünler gözenekleri tıkayıp isilik oluşmasına neden olabilir.

Islak cilde krem sürmeyin

Islak cilde krem veya koruyucu sürmemeye dikkat edin. Islak cilde uyguladığınız krem veya kozmetik ürünler cilt mantarına ve sivilcelere yol açabilir. Krem veya koruyucu uygulamadan önce cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Kırışıklıklar, Yara, Çürükler ve Enfeksiyonlar için.. başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt kırışıklığı için bakım ve kırışıklık için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı