BAKIMLI ELLER

Yüz Temizliğinde ve Bakımında Yapılan Hatalar

Yüz Temizliğinde ve Bakımında Yapılan Hatalar

Yüz temizliği ve bakımı konusunda her kadın fazlasıyla hassastır. Fakat bazen farkında olmadan ufak yanlışlarla cildinizi hırpalıyor ve yıpratıyor olabilirsiniz. Yüz ve göz çevresinin fazlasıyla hassas bir yapıya sahip olduğunu düşünürsek yüzümüzün biraz daha ilgiye ve alakaya ihtiyaç duyduğunu görebiliriz. Yüzünüz için dikkat etmeniz gereken en önemli noktaları sizler için listeledik.
Cilt tipine göre ürünler kullanmak veya kullanmamak sandığınız kadar önemsiz bir konu değildir. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler cilt yapınızı bozarlar. Aşırı kuruluk, aşırı yağlanma ve kızarıklık gibi sonuçlar meydana gelebilir.
Ölü derilerden kurtulmak elbette iyidir ama bunu sınırlandırmalısınız. Haftada 2 kereden fazla peeling yapmamaya özen gösterin. Aksi taktirde ilerleyen yıllarda büyük cilt problemleriyle savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Kullandığınız peelinglerin çok yumuşak olmasına dikkat edin. Peeling yaptıktan sonra alttan çıkan taze ve yumuşak deriyi doğru şekil de koruduğunuzdan emin olun.
Cildinizi sıcak suyla yıkadığınızda cildiniz aşırı derecede yağlanmaya başlar. Cildinizin yağ dengesini korumak için soğuk suyu tercih edin.
Tıpkı saçlar gibi cildinizi de çok sık yıkadığınızda yağ dengesini bozarsınız. Sürekli temizliğe ve suya maruz kalan cildiniz kendini korumak için yüksek oranda yağ salgılamaya başlar. Yüzünüzü günde 2 kere yıkamak yeterlidir. Günde bir kere temizleyici losyon kullanarak yüzünüzü temizlemeniz yeterlidir.
Yüzünüzü ürün kullanarak yıkadıysanız mutlaka bol su ile durulayın. En ufak kalıntı bile sivilceye neden olabilir. Bol su ile tüm gözeneklerin açıldığından emin olun.
Cildinizin masaja ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırıp cildinizin canlanmasını sağlayabilirsiniz.
Özellikle rimelinizi ve göz kalemini temizlerken dikkatli olun. Göz çevresi oldukça hassastır. Göz kalemi ve rimel gibi zor çıkan ürünler sizi biraz sert olmak zorunda bırakabilir ama sabırlı olun.
Soğuk havalarda cildinize mutlaka yoğun bir nemlendirici uygulamalısınız.
Cildinizin başlıca düşmanı güneştir unutmayın. Yaz kış koruyucu kullanmaya özen gösterin.
Rimel ve göz kalemi ile duşa girmekten kaçının. Duşta nasılsa akar düşüncesiyle duşa girip duştan panda gibi çıkabilirsiniz. Bulaşan rimeli temizlerken göz çevreniz sandığınızdan da fazla zarar görür.
Makyaj temizleyici mendilleri ve losyonları kullandıktan sonra mutlaka cildinizi durulayın. Durulanmayan ürünlerde bile cildinizi durulamanızı tavsiye ederiz.
Paraben içeren ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Ürünlerin mutlaka içeriklerini uzun uzun inceleyin.
Üzüm çekirdeği, badem ve kayısı yağları yüzünüzün dostu yağlardır. Bu yağları doğru adreslerden alarak doğal bakım yapabilirsiniz.
Yüzünüzü kurulamak için tek kullanımlık havlular çok daha idealdir. Bakteri ve mikrop barındırmadıkları için cilt sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz. Yüzünüzü kurularken mümkün olduğunca narin olmaya çalışın. Yüzünüzü silmek yerine hafif tampon hareketleri ile kurulamaya çalışın.
Daha çok bitkisel ve doğal ürünleri tercih etmeye çalışın. Kırışıklık giderici kremlere ne kadar geç başlarsanız o kadar iyidir. Cildinizi erken yaşta bu tarz yoğun kremler ile tembelleştirmemeye dikkat edin.
Yüzünüz tamamen kurumadan nemlendiricinizi sürerseniz cildiniz neme doyar. Cilt kuruduğunda sürülen nemlendiriciyi emmekte zorlanır. Bu sadece yüzünüz için değil tüm vücudunuz için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan Kırışıklıklar, Yara, Çürükler ve Enfeksiyonlar için.. başlıklı makalemizde cilt bakımı, cilt kırışıklığı için bakım ve kırışıklık için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kütahya vişne fidanı